Evde Nasır Tedavisi

Bakımlı ve güzel ayakların sırrı düzenli bakım kadar, ayak sağlığına dikkat etmekten geçer. Ayaklarınıza ne kadar sık bakım yaparsanız yapın, yanlış ayakkabı seçimi, yüksek topuklu ayakkabılar giymek, uzun süre ayakta kalmak gibi nedenler ayaklarda nasır oluşmasına sebep olur. Ayak tabanlarında, parmak aralarında ve dış kısımlarında, ayak üstünde nasırlar oluşabilir. Derinin belirli bir alanda dairesel olarak sertleşmesi durumuna genel olarak nasır denir. Ayakta bir kere nasır oluştuğunda, ilgili bölge nasır oluşumunun tekrar etmesine müsait bir hale gelir. Hatta o bölgeyi iyileştirmeye çalışırken, farklı bölgelerde de deformasyon oluşabilir.


Uzun süre ayakta kalmayı gerektiren işler, ayakkabılara bakım yapılmaması, sürekli ayakkabının giyilmesi, çorapsız ayakkabı giymek gibi nedenlerle de nasır oluşabilir. Aynı zamanda ayağın şekli değişiyorsa ya da ayak ağrıları yaşıyorsanız, ayağınızdaki kemikler deforme oluyor olabilir, dolaşım bozukluğu probleminizi fark etmiyor olabilirsiniz. Bu tür durumlarda bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Yalnızca tekrar eden, mevsimsel ya da sürekli ayak nasırından şikayetçiyseniz, ayaklarınıza bakım yaparak evde uygulayabileceğiniz nasır tedavi yöntemlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Topuk taşı ile peeling

Topuk taşı olarak bilinen ponza taşını sürekli olarak kullanmanız nasır oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Banyo sırasında ya da günlük olarak ayaklarınızı 15 dakika kadar ılık suda beklettikten sonra yumuşayan ölü derileri ponza taşı ile temizleyebilirsiniz.

Topuk taşı ile peeling

Topuk taşı ile peeling


Ponza taşı ile peeling yaptıktan sonra ölü derilerin yoğunlaştığı bölgeler hassaslaşabilir. Bu uygulamayı evden çıkmadan hemen önceye denk getirmemenizde fayda var. Yine yapılan işlemin yaratacağı kuruluğu önlemek için nemlendirici ayak kremi kullanabilirsiniz. Hint yağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi yoğun nemlendiricilerle tahriş olan yüzeyi güçlendirebilirsiniz.

Vazelin

Onlarca ayak bakımının yaptığı iyileştirmeyi daha kısa sürede ve hızla yapmanızı sağlayan vazelin nasır konusunda da başarılı sonuçlar verir. Ayaklarınızı 10-15 dakika kadar sıcağa yakın ılık suda beklettikten sonra vazelin ile nemlendirip, naylon poşetle hava almayacak şekilde sarın. En az 3 saat bu şekilde bekletin. Sürenin daha uzun olması ve ayaklarda ısının artması daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Bu nedenle gece yatmadan önce bu işlemi yapmak daha faydalıdır. Sabah ayaklarınızı ılık suyla, topuk taşı ile ovarak temizleyin. Ölü derenin neredeyse tamamını bu şekilde temizlemiş olursunuz. Ayağınızdaki nasır daha derinse bile, üst katmanlarda temizleme işlemini acısız yapabilirsiniz.


Zerdeçal

Kullanımı yaygın olarak bilinmese de, nemlendirici özelliği olan başka bir malzeme ile nasıra süreceğiniz zerdeçal, anti-inflamatuar özelliği sayesinde ağrıyı azaltır. Yerleşik nasırların tedavisinde kullanabileceğiniz zerdeçalı bal veya aloevera jeli ile karıştırarak şifalı bir karışım elde edebilirsiniz.

Zerdeçal ile Nasır Tedavisi

Zerdeçal ile Nasır Tedavisi

Kullanım sıklığınıza göre nasırdan daha çabuk kurtulabilirsiniz. Önerilen zerdeçal bakımı haftada en az 2 kere şeklindedir. Günlük olarak devam edebilirseniz, nasırınızın şiddetine göre daha çabuk tedavi edebilirsiniz.

Elma sirkesi

Ayak bakımında sık sık tercih edilen elma sirkesi cildin yumuşamasını sağlarken dezenfektan olarak da fayda gösterir. Ayak mantarı ya da farklı enfeksiyon durumu söz konusu ise, evde nasır tedavisinde öncelikli terchiniz elma sirkesi olmalıdır.

Ayak banyonuzu yaptığınız suya seyreltilmiş elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Ya da ayaklarınızı temizledikten sonra 1/3 oranında seyreltilmiş suyu bir pamuk yardımı ile nasırlı bölgeye sürmelisiniz. Bu işlem derinin kalınlaşmasına yardımcı olacaktır. Akşam uyumadan önce sirke ile yapacağınız uygulamanın sabahında topuk taşı ile peeling yapabilirsiniz. Sirkeyi ayağınıza sürdükten sonra hareket halinde olacaksanız veya ayakkabı giyecekseniz, nasırın üstünü bir bantla kapatın.

Limon

Evde ayak ve el bakımında kullandığımız limon, nasırın sertleştirdiği, kabuklaştırdığı deriyi nemlendirir. Limonu nasır tedavisinde kullanırken tercih edilen uygulama şekli, limon suyunun nasıra direkt olarak uygulanması şeklindedir. Limon suyu nasırlı bölgeyi kurutur. Nasır iyileşene kadar devam etmenizi öneririz.


Sarımsakla nasır bandı

Sarımsağın içindeki antioksidanların ne kadar güçlü olduğunu bilmeyen yoktur. Keskin kokusuyla biraz rahatsız edici olsa da, sarımsakla hazırlayacağınız nasır bandı 1 hafta gibi kısa bir sürede sorunuzu çözümlemenizi sağlayacaktır. Birkaç diş sarımsağı ince dilimleyip ezdikten sonra, birkaç damla sirke ile karıştırın. Ayağınızdaki nasırla bölgeye bu karışımı sürerek üstünü bantla kapatın ve birkaç saat bekletin.

Sarımsakla Nasır Bandı

Sarımsakla Nasır Bandı

Bu uygulamayı özellikle uyumadan önce yapabilirsiniz. İlk haftadan itibaren ayağınızdaki nasırlı bölgede iyileşmeyi gözlerinizle görebilirsiniz.

Meyan(tozu) ve hardal yağı

Sarımsakla hazırladığınıza benzeyen bir macun yapmak için 1 çorba kaşığı meyan tozu ile macun kıvamını sağlamaya yetecek hardal yağını karıştırın. Nasırlı yüzeye sürüp üstünü kapattıktan sonra 2-3 saat bekletin. Nasırı küçülten, ağrıyı azaltan, ayakları yumuşatan bu karışım “ayurveda” sisteminde nasır tedavisi için önerilen yöntemdir.

Trackbackler ve pingbackler

Bu yazı için trackback ya da pingback bulunmuyor.

Siz de görüşlerinizle katılın