İş Görüşmesinde Daha Rahat Olmak İçin 5 Öneri

Hepimizin hem fikir olduğu bir konu var; iş görüşmeleri streslidir! Öncesinde ne kadar hazırlanmış olursak olalım, görüşmeye gittiğimiz pozisyon ne kadar istediğimiz bir pozisyon olursa olsun, görüşmede geçen dakikalar stresi en yüksek seviyede yaşadığımız zamanlara dönüşebilir.

İş görüşmelerinin, işi almada etkisi kuşkusuz tartışılamaz. Üstelik görüşme sırasında rahat olmamız, kontrolü kaybetmememiz, görüşmecide işe hazır olduğumuz etkisini de uyandırır.

1 – Görüşme Öncesi Araştırma Yapın

İş görüşmesinde rahat olmanın koşullarından ilki, hazırlıklı olmaktır. Görüşme öncesinde başvuru yaptığınız şirketi, alım yapılacak pozisyon hakkında gerekli araştırmayı yapmak, sizi büyük oranda rahatlatır. Şirketin kuruluşunu, hedeflerini, müşterilerini, kurum kültürünü, ulaşabildiğiniz ne kadar kaynak varsa, hepsinden araştırmaya çalışın.

Son olarak firmayı arayarak ya da internet üzerinden kontrol ederek, ulaşımın ne kadar süreceğini hesaplamanızda fayda var. İş görüşmesine yetişmek için heyecan yapmanız, strese girmeniz görüşmenin performansına etki eder.

2 – Uykunuzu Alın

Yeterli miktarda uyumadığınızda, bilişsel becerileriniz azalır. Problem çözme yeteneğiniz, karar verme yeteneğiz yetersizleşir. İyi dinlendiğinizden ve önemli bir görüşmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Görüşme öncesindeki gece daha erken uyuyun. Uykuya dalma probleminiz varsa ya da görüşme stresini geceden hissetmeye başlamışsanız, kafein tüketmeyin. Uyumak için nefes egzersizleri yapabilir, zihninizi sakinleştirmek için kitap okuyabilirsiniz.

3 – Görüşmeyi Kimin Yapacağı İle İlgili Bilgi Alın

Görüşmeyi kimin yapacağını öğrenmek, biraz da teknolojinin imkanlarından faydalanarak hakkında kısa bir araştırma yapmak, görüşmeye dair aklınızda bir fikir oluşturacaktır. Bu elbette görüşmeci hakkında herşeyi bilmeniz gerektiği anlamına gelmez. Linked-in, facebook gibi sosyal medya hesaplarından hangi okullara gittiğini, hangi firmalarda çalıştığını, ortak tanıdıklarınız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu ekstra bilgiler görüşmeye daha fazla dahil olmanıza yardımcı olabilir.

4 – En İyi Olduğunuz Konulardan Haberdar Olun

İş görüşmelerinin en önemli özelliklerinden biri, size kendinizi pazarlama imkanı verir. Bu tabir çok şık olmasa da, özgeçmişin verdiği ön bilgilerin yeterli olmadığı, etkin olarak kendinizi ifade etmeniz gereken bir görüşmeye davet edilmişsinizdir.

En güçlü yönlerinizi bilmek, geçmiş tecrübelerinizden uygun durumlarda bahsetmek, yöneticilerinizin ve birlikte çalıştığınız insanların sizin hakkınızdaki görüşlerinden söz etmek, görüşmede maksimum miktarda kendinizi ifade etmenizi sağlar. Yetkinliklerinizden emin olup ve onları kendinizi göstermekte kullanmanın bir yolunu bulabilirsiniz.

5 – Bir Sohbet Geliştirin

Başarılı bir iş görüşmesinin ip uçlarından biri de görüşmeci ile bir sohbet geliştirebilmektir. Görüşmeci olan kişi de çok fazla rahat olmayabilir. Görüşme süresince sizin eleman arayışı olan pozisyon için ve ekip için ne kadar uygun biri olduğunuzu göstermek için, görüşmeyi soru-cevap şeklinde ilerlemeden çıkarıp, bir sohbete dönüştürmek genellikle olumlu sonuçlar verir.

İş görüşmeleri gerçekten işe alımın en stresli ve zorlayıcı aşamalarından biridir. Yeterli özenle ve önemli noktalara dikkat ederek, iş görüşmelerinde uzman biri haline gelebilirsiniz. Bu size zamanla beğendiğiniz işi seçme özgürlüğü sağlar.

Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır
Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Düzenli makyaj yapan biriyseniz, makyaj yapmadan dışarı çıkmak çoktan cesaret edemediğiniz bir şey haline gelmiş olabilir. Hafif makyajı tercih edenlerdenseniz bir rimel ya da bir allık sürmediğinizde solgun, halsiz göründüğünüzü söyleyenler olur. Pek çok kadının her gün düzenli makyaj yapması makyajın kolay bir şey olduğunu düşündürmesin. Makyaj yapmak için yeterli zamanı ayırmanız, güvenilir makyaj malzemeleri seçmeniz […]Devamını oku…

İpek Kirpik Uygulaması Nasıl Yapılır?
İpek Kirpik Uygulaması Nasıl Yapılır?

Son yıllarda dönem dönem upuzun kirpiklerle tamamlanan makyajlara sık sık rastlıyoruz. Takma kirpik kullanmak hiç de kolay değil. Her defasında takıp çıkarmak, gözünüze temas etmeden bunu yapabilmek, kullandığınız takma kirpiklerin dayanıklılığı takma kirpik kullanımını ancak özel zamanlarda yapılabilecek bir şey haline getiriyor. Peki ya sadece makyaj tamamlayıcısı olarak değil de günlük hayatta da kirpiklerinizi uzatmaya, […]Devamını oku…

Lekeleri Yok Eden Çilek Maskesi
Lekeleri Yok Eden Çilek Maskesi

Çilek mevsiminde olduğumuz, doğal, taze çilek bulabildiğimiz şu günlerde, cildinizi tazelemek için bir alternatif arıyorsanız, bu yazımızda yer vereceğimiz lekeleri yok eden çilek maskesi tarifini keyifle uygulayabilirsiniz. Özellikle hamilelik döneminde ve sonrasında kadınların tercih ettiği bu çilekli cilt maskesi, mevsimsel olarak belirgenleşen cilt lekelerine sahip olanlar için de oldukça kullanışlı. Lekeleri yok eden çilek maskesi […]Devamını oku…

Deri Ceketle Yapabileceğiniz İlkbahar Kombinleri
Deri Ceketle Yapabileceğiniz İlkbahar Kombinleri

Kıyafetlerinizin arasında modasının hiç geçmediği 3 şeyi sorsaydık, bunlardan biri mutlaka deri ceketler olurdu. Deri ceket aslında duruşu, diğer pek çok kıyafetle uyumu göz önünde bulundurulduğunda daha da çok giymek istediğimiz bir paçadır. Yine de kış aylarında aşırı soğuklara uymaz. Ancak ilkbaharın kararsız günlerinde hemen her kombinin üzerinde şıkça taşıyabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız deri […]Devamını oku…

2017 Bahar Trendleri - Korse Detaylar - Kot Etekler - Floral Desenler
2017 Bahar Trendleri – Korse Detaylar – Kot Etekler – Floral Desenler

Her yıl yeni birşeyler öne çıkmazsa olmaz. 2017 bahar modası için Yeni trend alarmı gelmiş. Biz de vitrinlere baktığımızda, gördüğümüz manzara karşısında şaşkınlığımızı gizleyemedik. Kot Etekler Geri Dönüyor Uzunca bir zamandır denim tüm kıyafetlerde kullanıldı. Jeanlerde birbirinden farklı tarzlara hitap etmenin yanı sıra, gömleklerde, uzun streç elbiselerde, kısa-uzun ceketlerde sık sık kot kumaşı kullandık. Ama etekler […]Devamını oku…