İş Görüşmesinde Daha Rahat Olmak İçin 5 Öneri

Hepimizin hem fikir olduğu bir konu var; iş görüşmeleri streslidir! Öncesinde ne kadar hazırlanmış olursak olalım, görüşmeye gittiğimiz pozisyon ne kadar istediğimiz bir pozisyon olursa olsun, görüşmede geçen dakikalar stresi en yüksek seviyede yaşadığımız zamanlara dönüşebilir.

İş görüşmelerinin, işi almada etkisi kuşkusuz tartışılamaz. Üstelik görüşme sırasında rahat olmamız, kontrolü kaybetmememiz, görüşmecide işe hazır olduğumuz etkisini de uyandırır.

1 – Görüşme Öncesi Araştırma Yapın

İş görüşmesinde rahat olmanın koşullarından ilki, hazırlıklı olmaktır. Görüşme öncesinde başvuru yaptığınız şirketi, alım yapılacak pozisyon hakkında gerekli araştırmayı yapmak, sizi büyük oranda rahatlatır. Şirketin kuruluşunu, hedeflerini, müşterilerini, kurum kültürünü, ulaşabildiğiniz ne kadar kaynak varsa, hepsinden araştırmaya çalışın.

Son olarak firmayı arayarak ya da internet üzerinden kontrol ederek, ulaşımın ne kadar süreceğini hesaplamanızda fayda var. İş görüşmesine yetişmek için heyecan yapmanız, strese girmeniz görüşmenin performansına etki eder.

2 – Uykunuzu Alın

Yeterli miktarda uyumadığınızda, bilişsel becerileriniz azalır. Problem çözme yeteneğiniz, karar verme yeteneğiz yetersizleşir. İyi dinlendiğinizden ve önemli bir görüşmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Görüşme öncesindeki gece daha erken uyuyun. Uykuya dalma probleminiz varsa ya da görüşme stresini geceden hissetmeye başlamışsanız, kafein tüketmeyin. Uyumak için nefes egzersizleri yapabilir, zihninizi sakinleştirmek için kitap okuyabilirsiniz.

3 – Görüşmeyi Kimin Yapacağı İle İlgili Bilgi Alın

Görüşmeyi kimin yapacağını öğrenmek, biraz da teknolojinin imkanlarından faydalanarak hakkında kısa bir araştırma yapmak, görüşmeye dair aklınızda bir fikir oluşturacaktır. Bu elbette görüşmeci hakkında herşeyi bilmeniz gerektiği anlamına gelmez. Linked-in, facebook gibi sosyal medya hesaplarından hangi okullara gittiğini, hangi firmalarda çalıştığını, ortak tanıdıklarınız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu ekstra bilgiler görüşmeye daha fazla dahil olmanıza yardımcı olabilir.

4 – En İyi Olduğunuz Konulardan Haberdar Olun

İş görüşmelerinin en önemli özelliklerinden biri, size kendinizi pazarlama imkanı verir. Bu tabir çok şık olmasa da, özgeçmişin verdiği ön bilgilerin yeterli olmadığı, etkin olarak kendinizi ifade etmeniz gereken bir görüşmeye davet edilmişsinizdir.

En güçlü yönlerinizi bilmek, geçmiş tecrübelerinizden uygun durumlarda bahsetmek, yöneticilerinizin ve birlikte çalıştığınız insanların sizin hakkınızdaki görüşlerinden söz etmek, görüşmede maksimum miktarda kendinizi ifade etmenizi sağlar. Yetkinliklerinizden emin olup ve onları kendinizi göstermekte kullanmanın bir yolunu bulabilirsiniz.

5 – Bir Sohbet Geliştirin

Başarılı bir iş görüşmesinin ip uçlarından biri de görüşmeci ile bir sohbet geliştirebilmektir. Görüşmeci olan kişi de çok fazla rahat olmayabilir. Görüşme süresince sizin eleman arayışı olan pozisyon için ve ekip için ne kadar uygun biri olduğunuzu göstermek için, görüşmeyi soru-cevap şeklinde ilerlemeden çıkarıp, bir sohbete dönüştürmek genellikle olumlu sonuçlar verir.

İş görüşmeleri gerçekten işe alımın en stresli ve zorlayıcı aşamalarından biridir. Yeterli özenle ve önemli noktalara dikkat ederek, iş görüşmelerinde uzman biri haline gelebilirsiniz. Bu size zamanla beğendiğiniz işi seçme özgürlüğü sağlar.

Evde Nasır Tedavisi
Evde Nasır Tedavisi

Bakımlı ve güzel ayakların sırrı düzenli bakım kadar, ayak sağlığına dikkat etmekten geçer. Ayaklarınıza ne kadar sık bakım yaparsanız yapın, yanlış ayakkabı seçimi, yüksek topuklu ayakkabılar giymek, uzun süre ayakta kalmak gibi nedenler ayaklarda nasır oluşmasına sebep olur. Ayak tabanlarında, parmak aralarında ve dış kısımlarında, ayak üstünde nasırlar oluşabilir. Derinin belirli bir alanda dairesel olarak […]Devamını oku…

6 Adımda Stresi Başarıya Dönüştürmek
6 Adımda Stresi Başarıya Dönüştürmek

Hiç sizin boyunuzu aştığını düşündüğünüz bir işe giriştiniz mi? Kendinizi bunu nasıl başaracağım diye düşünürken bulduğunuz oldu mu? Bu tür bir stresin başarı seviyenizi artıracağını biliyor musunuz? İşte size stresi başarıya dönüştürmek için 6 adımlı bir yol haritası; Başarıya Tutkuyla Yaklaşın Yaptığınız iş ne olursa olsun, sizi etkileyen, ulaşmak için çabaladığınız bir tutkunuz olsun. Motivasyon […]Devamını oku…

yağ yakıcı içecek
Siz Uyurken Yağ Yakmaya Devam Eden İçecek

Bikini sezonunun açılmasıyla bel bölgesindeki yağlar tekrar hepimizin dert ettiği bir konu olarak gündemde yerini aldı. Kilo vermeye ihtiyaç duyduğumuzda genelde istediğimiz bölgelerde kilo vermek konusunda başarısız olmamız sıklıkla yaşanan bir durum. Ancak bu yazımızda yer verdiğimiz özel karışım içeceğin, bel bölgesindeki yağları yakma ve düz bir karına sahip olmak isteyenlerin işini kolaylaştırma gibi bir […]Devamını oku…

Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır
Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Düzenli makyaj yapan biriyseniz, makyaj yapmadan dışarı çıkmak çoktan cesaret edemediğiniz bir şey haline gelmiş olabilir. Hafif makyajı tercih edenlerdenseniz bir rimel ya da bir allık sürmediğinizde solgun, halsiz göründüğünüzü söyleyenler olur. Pek çok kadının her gün düzenli makyaj yapması makyajın kolay bir şey olduğunu düşündürmesin. Makyaj yapmak için yeterli zamanı ayırmanız, güvenilir makyaj malzemeleri seçmeniz […]Devamını oku…

İpek Kirpik Uygulaması Nasıl Yapılır?
İpek Kirpik Uygulaması Nasıl Yapılır?

Son yıllarda dönem dönem upuzun kirpiklerle tamamlanan makyajlara sık sık rastlıyoruz. Takma kirpik kullanmak hiç de kolay değil. Her defasında takıp çıkarmak, gözünüze temas etmeden bunu yapabilmek, kullandığınız takma kirpiklerin dayanıklılığı takma kirpik kullanımını ancak özel zamanlarda yapılabilecek bir şey haline getiriyor. Peki ya sadece makyaj tamamlayıcısı olarak değil de günlük hayatta da kirpiklerinizi uzatmaya, […]Devamını oku…